Projin Saşe

İÇİNDEKİLER

  • Lactobacillus Acidophilus /1.25 Milyar kob/1 saşe
  • Lactobacillus Rhamnosus /1.25 Milyar kob/1 saşe
  • Bifidobacterium Lactis /1.25 Milyar kob/1 saşe
  • Bifidobacterium Bifidum/1.25 Milyar kob/1 saşe
  • Cranberry / 400 mg
  • İnülin / 50 mg
  • Vitamin C / 50 mg
  • Çinko / 7 mg

PROBİYOTİKLER

žProbiyotikler, sindirim sistemimize giden ve vücudunuzun besin maddelerini emme ve enfeksiyonla mücadele etme yeteneğini destekleyen faydalı bakterilerdir.

žTamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Ulusal Merkezi (NCCIH), probiyotikleri “insan bağırsağında bulunan yararlı mikroorganizmalara benzer canlı mikroorganizmalar (çoğu durumda, bakteriler)” olarak adlandırıyor

žCildimiz ve sindirim sistemimiz  2,000 farklı bakteri barındırır.

Probiyotik yararları, bağışıklık fonksiyonunu desteklemede, inflamasyonu azaltmada, sağlıklı sindirimi teşvik etmenin yanı sıra, özellikle prebiyotiklerle birlikte kullanıldığında, güzel bir cildin korunmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bağışıklık fonksiyonunu destekleyen IgA ve düzenleyici T hücrelerinin uyarılmasını tetikler

Probiyotikler, doğduğumuz andan itibaren sistemlerimizdedir. Doğum sırasında annenin doğum kanalında yenidoğan bebek ilk kez annesinin bakterilerine maruz kalır. Bu olay bebeğin GI yolu içinde bir olaylar zinciri başlatır ve bebeğin GI yolu iyi bakteriler üretmeye başlar.

ž Dünya Sağlık Örgütü antibiyotik direncini “günümüzde küresel sağlığın, gıda güvenliğinin ve gelişiminin en büyük tehditlerinden biri” olarak kabul etmektedir.Bakteriler, reçeteli antibiyotiklerin aşırı kullanımı, bu ilaçların çeşitliliğinin olmaması ve yanlış kullanımından dolayı antibiyotiklere karşı dirençli hale gelmektedir. Probiyotikler kullanarak, genellikle bir antibiyotik tedavisinden sonra görülen zayıf bağırsak bakterilerinin çeşitliliğini yeniden inşa etmek mümkündür. Ayrıca, probiyotik takviyeleri ve gıdalar, antibiyotiklerin etkinliğini artırabilir ve vücudunuzdaki bakterilerin dirençli hale gelmesini önleyebilir.

ž Bakteriler kadınlarda rektumdan vajinaya ve idrar yoluna yayılmalarından dolayı, probiyotikler kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu (UTI) için önerilen bir çözüm olmuştur.

PREBİYOTİKLER (İNÜLİN)

ž florasının içerisinde bulunan yararlı ve canlı organizmaları (bakterileri) inaktifse, aktif hale getirmek ve çalışmalarını sağlayarak, bağırsağın düzgün ve sağlıklı çalışmasına destek olmaktan sorumludurlar. žDayanıklı bir yapıya sahip oldukları için  kolay kolay zarar görmezler. žCanlı mikroorganizmaların enerji kaynağı olarak da sayılırlar. ž Diğer bir deyişle prebiyotikler olmasa bağırsaklarımız düzenli olarak çalışamaz, görevlerini yerine getiremezdi.

ž Probiyotik olmadan prebiyotik olmaz, prebiyotik olmadan da probiyotik görevini yerine getiremez. Prebiyotik, probiyotiğin yaşamasını sağlar, aktifleştirir ve çoğalmasına destek olur. Probiyotik de bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan yegane mikroorganizmadır. Her ikisinin düzenli alınması oldukça önemli ve kıymetlidir.

ž Probiyotik ve prebiyotiğin birlikteliği, öncelikle bağırsaklardaki zararlı bakterilerin azalmasını hatta yok olmasını dahi sağlıyor. Bunu sağlamasıyla birlikte karbonhidrat emilimini dengeliyor ve daha fazla emilmemesini yardımcı oluyor. İnsülin direncini azaltıyor, kabızlık, ishal gibi sorunların ortadan kalkmasına ya da en aza inmesini sağlıyor. žBu sayede düzenli çalışan bağırsaklara sahip olmanızı sağlıyor ve kilo kontrolü ya da kilo verme aşamalarınıza destek oluyor. Bağışıklık sistemine de destek oluyor ve hastalıklara karşı daha dirençli bir vücut yapısına sahip olmanızın önünü açıyor.

CRANBERRY

žCranberry bitkisinin yapısında bolca karbonhidrad, protein, ve çok az miktarda yağ asidi bulunurken çok lifli bir yapıya sahip olması, sodyum, potasyum, magnezyum, A 1 vitamini, B 1 vitamini, Thiamin, Riboflavin, Niasin, C vitamini, Kalsiyum, Fosfor açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. Bu kadar zengin bir içeriğe sahip olması bir çok hastalığa faydalı olmasını sağlar.

žİdrar yolları enfeksiyonu oluşmasını önlediği gibi idrar yollarında kist oluşmasını de engeller.

žİdrar kaçırma mesane kasılmasını önleme konularında en doğal tedavi yöntemidir. Mesane kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar.

žPlanta Medica Tıp dergisinde haziran 1996 da yayımlanan bir çalışmada cranberry nin kanseri önleyen bir özelliği olduğu tespit edilmiştir.

ÇİNKO

žÇinko, hamilelik süresince fetüsün uygun büyüme ve gelişimini sağlamada son derece önemlidir. Hamilelik döneminde çinko gereksinimi artar.

ž Çinko eksikliği enfeksiyonlara karşı dayanıksız olma sonucunu ortaya çıkarır. Bağışıklıkla ilgili hormon ve salgıların oranında da azalma meydana gelir. Çinko eksikliği olanlarda soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolları hastalıklarına daha çok rastlanır.

žABD’deki Wayne Tıp Fakültesi tarafından yapılan çalışmada, soğuk algınlığına yakalanan ve en fazla 24 saattir hastalığı çeken 50 kişinin bir bölümüne ayaktayken her 2-3 saatte bir 13,3 miligramlık çinko asetat pastilleri, diğerlerine ise placebo verilmiş; çinko alanlarda öksürük, burun akıntısı ve kas ağrısı gibi belirtilerin yaklaşık 4 gün sürdüğü, placebo grubunda ise bu sürenin bir hafta olduğu görülmüştür.

žMayo Kliniğince yapılan bir araştırmaya göre çinkonun bağışıklık sistemini desteklemesi yalnızca enfeksiyonu durdurmakla kalmıyor; dokuyu yenileyip ve tümör hücrelerini elimine ediyor.

žÇinko, kanserle mücadelede büyük önem taşıyan T-hücrelerinin olgunlaşması için gerekli olan bir mineraldir. Vücuttaki çinko seviyesi azaldıkça bağışıklık sisteminin kansere karşı mücadelesi de zayıflar. Amerika’da yapılan bir araştırmada, kanser hastalarının %55’inde çinko eksikliğinin olduğu tespit edilmiştir. Çinko eksikliğinin prostat, yemek borusu ve akciğer kanserlerine yol açtığı da saptanmıştır.

žÇinko gereksinimi kişinin yaşına, cinsiyetine ve fizyolojik özelliklerine göre değişebilmekle birlikte genel olarak, Bebeklerin 3-5 miligram, yetişkinlerin 10-15 miligram, gebelerin ise 20 miligram günlük çinko almaları gerekmektedir.

C Vitamini

žKış aylarında oldukça popülerlik kazanan C vitamini sadece soğuk algınlığı, gribe iyi gelmesi gibi bilinen faydalarının dışında bir çok konuda da fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

žİnsan vücudunda depolama yapmadığı için günlük olarak dışarıdan besinler yoluyla C vitamini alınmalıdır.

žC vitamini faydaları olarak en çok bilinenler arasında vücut direncini arttırması ve savunma mekanizmasını güçlendirmesi vardır. C vitamini aynı zamanda kansızlığı önlemesi, Antioksidan etkisiyle özellikle meme ve deri kanseri olasılığını düşürmek gibi faydaları da vardır.

žC vitamini yağ yakımı konusunda da oldukça önemli bir yere sahiptir ‘’Karnitin’’ sentezinde yer alır.